Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Veľké Dvorany, okres Topoľčany,Hľadať
 
 

Geografia

   Obec leží v Podunajskej nížine, na Nitrianskej tabuli 8 km západne od Topoľčian. Chotár obce s rozlohou 775 ha leží v nadmorskej výške 179–227 metrov (stred obce 199 m) v strednej časti Nitrianskej sprašovej pahorkatiny na strednom toku potoka Bojnianka.

   Odlesnený chotár tvoria mladotreťohorné uloženiny, pokryté sprašovými hlinami. Má ilimerizované pôdy a hnedozeme. Sú to veľmi produkčné až produkčné pôdy. Priemerné ročné množstvo zrážok je 600–700 mm, podnebie je mierne, stredozemné.

   V chotári sa v 18. storočí spomínajú vinice, ale boli slabo úrodné a preto  vinice do 19. storočia zanikli. Tie znovu boli vysadené až v roku 1963 tunajším JRD. Podobne chmeľnice v roku 1960 a 1965vysadili za pomoci mesta Žatec miestni družstevníci. Hoci časť obce má názov Chmeľnica, o pestovaní chmeľu pred rokom 1960 nie sú údaje. Ale ludanické panstvo už oddávna varilo pivo a je možné, že aj vo Veľkých Dvoranoch sa na tento účel pestoval chmeľ. Ich pestovaniu totiž prajú tunajšie klimatické podmienky. Ale darí sa tu aj pšenici, jačmeňu a cukrovej repe. Výskyt jarných mrazov zabraňuje rozšíreniu náročnejších teplomilných rastlín. Ovocných stromov bolo málo, hlavne na záhumní pri cestách. Po roku 1950 boli lúky veľkostatku a roľníkov rozorané a zrušené medze. 

   Odlesňovanie a s ním súvisiaca zmena podnebia a rastlinného krytu spôsobili ústup lesnej fauny z nížin a pahorkatín a postup stepnej fauny. Prenikli sem mnohé živočíchy teplomilnej a ponticko-panónskej fauny. Životné prostredie vodných živočíchov bolo v posledných desaťročiach najviac narušené znečistením a reguláciou potokov. Zanikli viaceré vhodné priestory pre túto skupinu živočíchov (napr. mŕtve ramená) a značné zníženie ich počtu. Pocítili to najmä rybári. Rastlinstvo pôvodných lesov sa zachovalo iba v nepatrných zvyškoch.  

   Zaujímavé sú a všeličo prezrádzajú názvy honov v chotári obce:  Farská, Kameň, Kopidolina, Kruh, Lazy, Letište, Lúky, Mlynská, Od blesovského, Pláňa, Podvornica, Roviny, Selec, Vaňový háj, Zákľuky a Žľab. Väčšina týchto názvov je veľmi stará a sú zaznačené v cirkevných listinách z roku 1755 rímskokatolíckej fary v Urminciach.


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka